دانشنامه مهندسی صنایع

همه چیز در مورد رشته مهندسی صنایع!

آشنایی با گواهی ®CAPM

آشنایی با گواهی ®CAPM

فارغ از رشته تحصیلی شما، مدرک دانشیار خبره در مدیریت پروژه (CAPM: Certified Associate in Project Management) می تواند به یکی از دارایی های ارزشمند شما تبدیل شود که با افزایش اعتبار و تاثیرگذاری شما بر کارهای تیمی و پروژه ها، موقعیت شما را در بازار شغلی ارتقاء بخشد.

طبق گزارش حاصل از مقالات مؤسسه مدیریت پروژه (PMI) در سال 2015، سازمان هایی که روش های استاندارد را در دستور کار خود قرار می دهند، به نتایج بهتری دست می یابند. از این رو ®CAPM دانش استاندارد مدیریت پروژه شما را تصدیق می نماید و شما می توانید با اطمینان کامل با کارفرمای خود روبرو شوید و به جلو حرکت کنید.
حرفه مدیریت پروژه به سرعت در حال رشد است. تا سال 2020، هر ساله یک میلیون و 57 هزار شغل جدید ایجاد می گردد و تقاضای زیادی برای متخصصین واجد شرایط بوجود خواهد آمد. با ®CAPM شما می توانید با سرعت به سمت فرصت ها حرکت کنید.

CAPM

چه کسانی باید درخواست دهند؟
اگر مایلید پروژه های بزرگ تری را مدیریت کنید و مسئولیت های بیشتری را بدست آورید یا مهارت های مدیریت پروژه را در جایگاه کنونی خود بکار ببرید ®CAPM کاملا مناسب شماست.

آزمون دانشیار خبره در مدیریت پروژه، دارای 150 سوال چهار گزینه ای است که برای پاسخ به آنها سه ساعت زمان دارید.
®CAPM پنج سال اعتبار دارد و شما برای احیای گواهی بعد از پنج سال باید دوباره در آزمون شرکت نمایید.

 

ملزومات شرکت در آزمون ®CAPM
چیزی که شما حداقل به آن نیازمندید عبارت است از:
1. مدرک تحصیلی دیپلم، فوق دیپلم یا مدارکی که معادل جهانی دارند، به همراه 1500 ساعت تجربه کاری در محیط پروژه.
یا
2. 23 ساعت آموزش دانش مدیریت پروژه تا زمان شروع آزمون.

 

گواهی ®CAPM چیست؟

CAPM®: Certified Associate in Project Management که در فارسی ما آن را همان دانشیار خبره مدیریت پروژه می دانیم؛ فردی است که با تسلط بر استاندارد PMBOK توانایی مدیریت کردن و برنامه ریزی برای پروژه ها را به صورت تئوریک به دست آورده است.

گواهی ®CAPM مناسب چه افرادی است؟

مناسب افرادی که می خواهند با مقوله مدیریت پروژه ها به صورت حرفه ای آشنا شوند و دانشجویانی که به تازگی قصد وارد شدن به فضای کسب و کار دارند.

ارسال شده در تاریخ

   

گواهی ®CAPM را چگونه می توان دریافت کرد؟

برای دریافت گواهی ®CAPM باید در آزمون هایی که ®PMI برگزار می کند موفق شویم. آزمونی که منبع اصلی آن استاندارد ®PMBOK می باشد.

   

ملزومات شرکت در آزمون ®CAPM چیست؟

مدرک تحصیلی دیپلم، فوق دیپلم یا مدارکی که معادل جهانی دارند+ 1500 ساعت تجربه کاری در محیط پروژه. یا مدرک تحصیلی دیپلم، فوق دیپلم یا مدارکی که معادل جهانی دارند+ 23 ساعت آموزش مدیریت پروژه تا زمان شروع آزمون.

   

گواهی های ®CAPM چند سال اعتبار دارد؟

5 سال اعتبار دارد و بعد از آن برای تمدید باید بار دیگر امتحان دهید و با به پیشنهد ما برای دیگر مدارک حرفه ای PMI اقدام کنید.

   

چگونه می توان گواهی ®CAPM را تمدید کرد؟

بعد از گذشت 5 سال از اعتبار CAPM؛ تمدید آن پیشنهاد نمی شود. بهترین کار گرفتن دیگر گواهی های حرفه ای PMI می باشد.

   

هزینه شرکت در آزمون ®CAPM چقدر می باشد؟

139 دلار هزینه عضویت در ®PMI انجمن کنترل پروژه آمریکا و 225 دلار هزینه آزمون

   

دوره آمادگی آزمون ®CAPM چه مدت به طول می انجامد؟

بستگی به فرد متقاضی دارد، به طور میانگین طی 2 الی 3 ماه انجام خواهد شد.

منابع آمادگی برای آزمون ®CAPM چیست؟

آخرین ورژن استاندارد پم باک PMBOK: Project Management Body Of Knowledge

 

بهترین فرصت‌های شغلی برای یک دانشیار خبره‌ مدیریت پروژه (CAPM)

 

تبدیل شدن به یک دانشیار خبره مدیریت پروژه با مدرک رسمی، می‌تواند اولین گام در آغاز یک مسیر شغلی طولانی و با ثبات مالی در حوزه‌ی مدیریت پروژه باشد.

مزیت اصلی مدرک دانشیاری مدیریت پروژه این است که نسبت به سایر مدارک حرفه‌ای این حوزه، شرایط اخذ آسان‌تری برای دانش‌جویان و مدیران کم‌تجربه دارد. منابع این آزمون نیز نسبت به منابع آزمون PMP قیمت کم‌تری دارند و مطالعه‌ی آن‌ها آسان‌تر است. با پیش‌نیازهای کم‌تر، هزینه‌ی پایین‌تر و منابع آموزشی سبک‌تر، آزمون CAPM بهترین گزینه برای کسانی‌ست که در حال گذراندن دوران 4 ساله‌ی دانشجویی هستند و می‌خواهند در وقت آزادشان یک مدرک حرفه‌ای نیز دریافت کنند.

اخذ مدرک CAPM در را به روی فرصت‌های شغلی زیادی در حوزه‌ی مدیریت پروژه باز کرده و امکان ورود به سازمان‌های بزرگ و موفقی را برای شما فراهم می‌کند. برای این‌که بتوانید درک بهتری نسبت به ارزش دریافت این مدرک حرفه‌ای مدیریت پروژه در مسیر شغلی‌تان داشته باشید، تعدادی از فرصت‌های شغلی مربوطه را در ادامه آورده‌ایم.

 

شغل‌های تحلیل‌گری

گزینه‌های زیادی در حوزه‌ی تجزیه و تحلیل و ارزیابی در سازمان‌های مختلف وجود دارد. این فرصت‌های شغلی در دسترس کسانی که موفق به دریافت مدرک CAPM یا سایر مدارک حرفه‌ای مدیریت پروژه شده‌اند، قرار دارند. آموزشی که شما در زمینه‌ی تحلیل داده‌ها و تحقیق دریافت می‌کنید، می‌تواند سرمایه و منبع ارزش‌مندی برای سازمان‌های مختلف در صنایع بانک‌داری، داروسازی و فناوری اطلاعات باشد. البته این موقعیت‌های شغلی فعالیت‌های گسترده‌ای خارج از محدوده‌ی تحلیل آمار و داده‌ها را نیز شامل می‌شوند و به توانایی در زمینه‌های برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، ارتباطات و رهبری نیز نیاز دارند که این توانایی‌ها نیز در فرآیند اخذ مدرک دانش‌یاری مدیریت پروژه (CAPM) پرورش داده می‌شوند.

برای برخی موقعیت‌های شغلی که بیش‌تر با فناوری‌های روز سر و کار دارند، آشنایی با مهارت‌های برنامه‌نویسی بسیار مفید است. ارتقای شغلی در اکثر این موقعیت‌ها -بسته به توانایی شما در انجام وظایف محول‌شده، ادامه‌ی تحصیل و اخذ مدارک حرفه‌ای دیگر- کاملا امکان‌پذیر است. درآمد سالانه‌ی یک تحلیل‌گر تازه‌کار در آمریکا حدود 50هزار دلار است که می‌تواند تا 70هزار دلار نیز بالا برود.

موقعیت‌های شغلی با مدرک CAPM در حوزه‌ی تحلیل داده‌ها:

-مشاور تحلیل کمّی

-تحلیل‌گر مدیریت پروژه

-تحلیل‌گر پشتیبانی پروژه

-تحلیل‌گر سیستم‌های کسب‌وکار و تجارت

-تحلیل‌گر کنترل پروژه

-تحلیل‌گر برنامه‌نویسی داده‌ها

-تحلیل‌گر کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات

 

شغل‌های مدیریت پروژه

طبیعتا برای کسی که مدرک CAPM را دریافت می‌کند، مدیریت پروژه یکی از حوزه‌های کاری مشخص است. معمولا موقعیت‌های شغلی مدیریت پروژه که درآمد بالایی دارند، نیازمند تجربه‌ی زیاد یا مدارک حرفه‌ای سطح بالاتری هستند. اما بسیاری از سازمان‌ها موقعیت‌های شغلی مختلفی در سطوح پایین‌تر دارند که با داشتن مدرک دانشیاری مدیریت پروژه نیز می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد.

آغاز فعالیت به عنوان یک کارمند یا مدیر پایین‌رتبه‌ی پروژه در برخی سازمان‌ها با مدرک CAPM ممکن است که می‌تواند با گذر زمان به یک موقعیت بالاتر نیز تبدیل شود. فعالیت در حوزه‌ی مدیریت پروژه، معمول‌ترین انتخاب افراد دارای مدرک CAPMاست چون به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربه‌ی لازم برای به دست آوردن مدارک حرفه‌ای بالاتر را به دست بیاورند و در مسیر شغلی‌شان نیز پیش‌رفت داشته باشند. از مهارت‌های مهم برای کار در این حوزه می‌توان به برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، قابلیت انجام هم‌زمان چندین وظیفه‌ی مختلف، توانایی هماهنگی و ارتباط موثر با اعضای تیم و مشتریان (افراد داخل و خارج از سازمان) اشاره کرد. بسته به این‌که در چه حوزه‌ای به عنوان مدیر پروژه مشغول به کار شوید، درآمد شما در آمریکا می‌تواند از مبلغی بین 45 تا 50 هزار دلار در سال آغاز شود و تا بیش از 100هزار دلار نیز برسد.

موقعیت‌های شغلی با مدرک CAPM در حوزه‌ی مدیریت پروژه:

-مدیر پروژه‌های کوچک

-کارمند دانش‌یار مدیریت پروژه

-مسئول هماهنگی پروژه‌ها

-مسئول زمان‌بندی پروژه‌ها

-مدیر برنامه‌ها

-مدیر پروژه‌های فناورانه

در ایران نیز بدون شک، که افراد دارنده گواهی های حرفه ای مدیریت پروژه نسبت به کشورهای توسعه یافته کمتر هستند و با توجه به حجم بالای پروژه ها می توانند فرصت های شغلی بهتری نیز کسب نمایند.

 

شغل‌های مهندسی

یکی از موقعیت‌های پردرآمد برای کسانی که مدرک CAPM دارند، فعالیت در حوزه‌ی مهندسی است. البته رقابت بر سر این موقعیت‌های شغلی معمولا بالاست و به همین دلیل ممکن است به مدارک سطح بالاتری برای دست یافتن به آن‌ها نیاز داشته باشید اما سازمان‌هایی وجود دارند که داشتن مدرک دانش‌یاری مدیریت پروژه برای فعالیت در آن‌ها کافی‌ست. این موقعیت‌های شغلی جنبه‌ی فنی پررنگی دارند و به همین دلیل، دارا بودن مدرک تحصیلی در حوزه‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات یا تجربه در حوزه‌ی برنامه‌نویسی و علوم کامپیوتر امتیاز بسیار بزرگی برای آن‌ها محسوب خواهد شد.

قسمت عمده‌ی وظایف شما در این حوزه شامل فعالیت‌های آمایشی خواهد بود مثل این‌که مشخص کنید که آیا درخواست‌های مشتریان با امکانات و تیم فعلی قابل انجام هستند یا خیر. مشتریان شما هم به دانش‌تان در حوزه‌ی مدیریت پروژه که با مدرک CAPM به دست آمده و هم به مهارت‌های مهندسی‌تان (مدرک در حوزه‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) نیاز خواهند داشت. به عنوان یک موقعیت شغلی که نیازمند مهارت‌های زیاد است و تقاضا برای آن نیز بالاست، امکان ارتقای شغلی در این حوزه بسیار بالا محسوب می‌شود و درآمدها نیز قابل توجه هستند. درآمد میانگین یک مهندس در آمریکا، 80هزار دلار در سال است که می‌تواند تا بیش از 130هزار دلار نیز بالا برود.

موقعیت‌های شغلی با مدرک CAPM در حوزه‌ی مهندسی:

-مهندس طراحی و برنامه‌ریزی سیستم

-مهندس بسته‌بندی

-مهندس نرم‌افزار

-مهندس اپلیکیشن‌ها

-مهندس کنترل

-مدیر پروژه‌های مهندسی

-مهندس پروژه

مهندس هزینه‌ها

 

شما درمورد مدرک CAPM و موقعیت‌های شغلی مربوط به آن چه فکر می‌کنید؟ فکر می‌کنید عنوانی از قلم افتاده؟ نظرتان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

CAPM: Certified Associate in Project Management

منبع: Projecttimes

 

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
بسم الله الرحمان الرحیم
با توجه به این که رشته مهندسی صنایع یک رشته با طیف وسیعی از زمینه های مختلف از جمله مدیریت و کنترل پروژه ، مدیریت تولید و عملیات ، تعمیرات و نگهداری ، حمل و نقل ، تحلیل سیستم ها ، طراحی و ایجاد واحد های صنعتی ، کیفیت و ... است . لذا در اینجا سعی بر این داریم که علاوه بر معرفی کوتاه و مختصر سایر زمینه ها به زمینه مدیریت تولید و عملیات به صورت کامل تر و مفصل تر بپردازیم.

"علم چندانکه بیشترخوانی/چون عمل در تو نیست نادانی"
پیوندها
sanayefile.ir | صنایع فایل